Hållbarhet är ett ord som allt oftare används, men vad gör vi konkret för att säkra att våra geokonstruktioner är hållbara??
Ida Samuelsson Ida Samuelson presenterade vid BIG webbinariet (2022-10-21) hur LCA (miljö) och LCCA (ekonomi) kan användas för två av de tre hållbarhetsperspektiven. För geoteknik är tillämpningen av livscykelanalys en ung ”forskningsgren”. Innan 2010 finns det enbart 9 artiklar publicerade! ?
Målsättningen med Idas arbete är att nå fram till en metodik som kan integreras i den geotekniska designprocessen för att välja den mest hållbara designen. #biggeo
Vad tror du – är det möjlighet att geotekniker framöver kommer att inkludera LCA/LCCA som del av projekteringen❓ Eller är lösningen en tvärvetenskaplig samverkan❓
Kommentera och ge ditt svar på LinkedIn